Умови DDP Інкотермс 2024: що варто знати?

Новини 04.11.2024

Зміст статті

Транспортування різних видів продукції з країни, що її виробляє, у країну-споживача називається міжнародними поставками. Це досить складний процес, який починається з інспекції вантажу на складі в країні-експортері й закінчується перетином вантажем кордону країни-імпортера.

Для впорядкування процесу постачання Міжнародною торговою палатою було розроблено зведення правил Інкотермс. У них зафіксовано обов'язки та права кожної зі сторін, які укладають договір з постачання товару. Сторона, що здійснює постачання товару, називається продавцем, а та, що купує — покупцем. Правила Incoterms з часу їх написання зазнавали змін. Сьогодні діє їхня редакція 2024 року.

Одним з популярних способів доставки є транспортування товару від продавця до покупця на умовах DDP (Delivered Duty Raid) Incoterms, суть яких полягає в тому, що всі турботи та витрати на транспортування та розмитнення товару покладаються на продавця.

Якщо покупець хоче зняти з себе будь-які турботи щодо імпорту товару до своєї країни, він може скористатися послугами логістичних компаній. Однією з найпопулярніших в Україні є Міжнародна логістична компанія UTEC Logistics. Однак якщо покупець вважає за краще займатися доставленням товару з іншої держави самостійно, йому доведеться вивчити правові норми та міжнародні угоди, відповідно до яких здійснюють регулювання міжнародних поставок, включаючи умови DDP Інкотермс.

Особливості умов поставки DDP Інкотермс

На відміну від інших умов, за якими здійснюються міжнародні поставки, транспортування товарів на умовах DDP Incoterms передбачає покладання відповідальності за продукцію на всіх етапах її транспортування на продавця. До його обов'язків входить:

  • оформлення всіх документів;
  • транспортування товару до кордону держави покупця;
  • проходження всіх процедур на митниці своєї країни та держави-імпортера;
  • оплата всіх належних податків.

Відповідно до умов DDP Incoterms в обов'язки покупця входить лише визначення місця та часу, де і коли він зможе забрати товар.

Митне оформлення вантажів

Ступінь відповідальності

Постачання на умовах DDP Інкотермс 2024 передбачають максимальну відповідальність продавця за виконання всіх зобов'язань з:

  • підготовки необхідної документації;
  • організації транспортування товару;
  • сплати мит та інших податків під час перетину вантажами кордону.

У функції продавця також входить забезпечення проходження товаром митного контролю на території обох країн — експортера та імпортера. Покупець відповідальний лише отримання товару в обумовлений час у зазначеному їм місці та його перевірку.

Обов'язки сторін

Для того щоб співпраця на умовах DDP Інкотермс 2024 була ефективною і безпечною, продавець і покупець мають виконувати низку обов’язків. Розглянемо їх детельніше.

Загальні правила поставки товару споживачеві за договором реалізації продукції

До обов'язків продавця входить забезпечення безпечної та своєчасної доставки товару до кордону, а також виконання всіх процедур на митниці, включаючи правильне заповнення декларацій на експорт та імпорт вантажу, а також оплату всіх витрат.

Оформлення ліцензій

Важливим моментом є оформлення всіх експортних та імпортних ліцензій. У завдання продавця входить перевірка, чи може вид продукції, що транспортується, бути ввезеним в країну покупця без порушення її законів. Він також повинен забезпечити дотримання всіх вимог законодавства країни-імпортера щодо ліцензування та сертифікації товару, що ввозиться ним. Без цього просто неможливо успішно пройти всі необхідні процедури на митниці та уникнути затримок на кордоні.

Передача товару і перехід відповідальності

Як було зазначено вище, при поставці товару на умовах DDP Інкотермс 2024 вся відповідальність за продукт до моменту його передачі покупцю в місці призначення повністю лежить на продавці. У заздалегідь обумовленому місці покупець приймає вантаж, перевіряє його відразу після отримання. Якщо у покупця виникають питання щодо кількості чи якості товару, він повинен негайно повідомити про свої претензії продавцю.

У вимогах поставки на умовах DDP Incoterms існує таке поняття, як перехід усіх ризиків від продавця до покупця, пов'язаних із псуванням або втратою вантажу. Він здійснюється у той момент, коли продавець доставив вантаж, пройшов усі процедури на митниці, сплатив податки та передав його покупцю.

Перевірка та інспекція товару

Перевірка товару при доставленні за умовами DDP Інкотермс 2024 є одним із ключових етапів угоди. Вона відіграє важливу роль у забезпеченні того, щоб продукція, що доставляється продавцем, відповідала умовам, закріпленим у договорі, та вимогам покупця. Перевірка необхідна для того, щоб:

  • уникнути виникнення конфліктів між продавцем та покупцем, пов'язаних з неналежним станом товару або його якістю;
  • забезпечити захист інтересів обох сторін договору — покупця та продавця;
  • максимально швидко та просто врегулювати спірні ситуації, якщо такі виникнуть.

Для продавця важливо забезпечити відповідність товару, що продається, вимогам договору, не допустити його пошкодження чи втрати при перевезенні. Він також має не допустити затримок на митниці. Перевірка для покупця — це можливість уникнути збитків, пов'язаних із втратою товару чи його ушкодженням. Вона допомагає йому переконатися, що всі умови договору виконані належним чином.

Перевірка товару продавцем до його відвантаження може бути внутрішньою або із залученням незалежних інспекторів. Внутрішня інспекція товару допомагає переконатися, що він відповідає як стандартам якості, так і всім вимогам країни-імпортера. А додаткова консультація щодо ЗЕД з боку запрошених інспекторів допоможе уникнути проблем та затримок у процесі оформлення угоди.

Митне оформлення вантажів

Інспекцію товару перед відправленням має право провести також покупець або його довірена особа, але це має бути обумовлено договором. Після того, як вантаж був доставлений на кордон та пройшов митний огляд, покупець перевіряє його на предмет:

  • цілісності упаковки;
  • відповідності якості та кількості товару умовам договору;
  • належного стану продукції.

Якщо під час такої перевірки товару покупцем буде виявлена невідповідність хоча б одному з пунктів, за ним залишається право звернутися до продавця з претензією у строки, обумовлені в договорі.

Крім перевірки продавцем і покупцем, при ввезенні товару до країни-імпортера за умовами DDP Інкотермс він піддається ще й митному контролю. Така інспекція вантажу на митниці необхідна для підтвердження його відповідності нормативним вимогам та включає перевірку:

  • правильності оформлення документів;
  • відповідності товару, що ввозиться, вказаним характеристикам.

Законодавством низки країн, у які ввозиться вантаж, передбачена ще й перевірка ліцензій та сертифікації товару.

Оформлення договорів

Постачання продукції на умовах DDP Incoterms редакції 2024 року здійснюють на основі договору між продавцем та покупцем, в якому необхідно вказати:

  • місце та час доставки вантажу;
  • зобов'язання сторін;
  • розподіл відповідальності між продавцем та покупцем;
  • порядок врегулювання суперечок у разі їх виникнення.

У договорі також слід зважити на всі вимоги законодавства країни експортера та імпортера. У ньому потрібно прописати умови переходу права власності на товар.

Відповідальність покупця після здійснення покупки

Після того, як товар був отриманий покупцем, на нього покладається вся відповідальність за його зберігання, подальше транспортування у країні та маніпуляції з продукцією. Усі необхідні витрати, пов'язані зі зберіганням вантажу на складі митниці при затримці його перевірки чи оформленні документації, також є зоною відповідальності покупця.

Висновки

Постачання товару на умовах DDP Інкотермс 2024 — це забезпечення максимальних гарантій покупцю та перекладання левової частки відповідальності на продавця. Проте враховувати можливі витрати та ризики у процесі доставки вантажу мають обидві сторони. Тому до підготовки та оформлення всіх необхідних документів слід підходити з усією серйозністю як продавцю, так і покупцю.

Щоб скоротити можливі затримки у процесі транспортування продукції та мінімізувати можливі ризики, краще не покладатися на себе, а співпрацювати з професіоналами у галузі логістики та митного оформлення. Оптимальним варіантом стане UTEC Logistics — одна з найкращих логістичних компаній в Україні.